Pension * * *   Pension * * *   Pension * * *   Pension * * *   
 


     V místech, kde se před staletími L.P.1620 odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží Letohrádek Hvězda, kde můžete spolehlivě zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Stačí projít velkou hradební bránou a před vámi se rozprostře malebná zeleň zámecké obory, Lehkou chůzí, kterou si můžete zpříjemnit posezením na jedné z mnoha laviček lemující hlavní přístupovou cestu, než dojdete k renesančnímu letohrádku Hvězda.

Zajímavosti
Celý objekt letohrádku provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie. O hexagramech se traduje, že citlivější lidé v nich pocítí zvláštní energii. Takovou, která dokáže otáčet kyvadlem či vychýlit virguli, což si ostatně můžete sami vyzkoušet. Postavte se do středu letohrádku, pod nádherně zdobený strop, a spusťte zde kyvadlo. Začne se samovolně otáčet i vám. Abyste vyloučili domněnku, že tento pohyb vzniká samovolným pohybem ruky, zkuste totéž zopakovat na jiném místě. Měli byste poznat rozdíl.

Hexagram vzniká překrytím dvou rovnostranných trojúhelníků. Horní symbolizuje oheň, spodní vodu. S těmito živly se u letohrádku setkáváme ještě jednou. Každé patro stavby představuje jeden živel. Podzemí přísluší zemi, přízemí vodě, první patro vzduchu a druhé poschodí ohni. Od tohoto přiřazení se odvíjí i výzdoba. Nejpestřejší je patro vody. Budete-li procházet přízemím, odtrhněte oči od expozice a pohleďte vzhůru. Strop je opravdu nádherný, zdobený jemným štukem s ornamenty a figurami.

Historie
Hvězdu nechal postavit Ferdinand Tyrolský, syn císaře Ferdinanda, v roce 1555. Stavba probíhala velmi rychle, renesanční letohrádek byl dokončen rok od položení základního kamene. V následujících 4 letech pak vznikala štuková výzdoba.

Letohrádku se dařilo až do 30-ti leté války, kdy byl zpustošen. Ferdinand III ho sice roku 1652 obnovil, ale další ránu stavbě zasadilo rozhodnutí Josefa II, který ho od roku 1779 používal jako sklad střelného prachu. Za svou dnešní podobu vděčí až architektu P. Janákovi, pod jehož vedením byl po roce 1918 rekonstruován. Po poslední rekonstrukci v letech 1995-2000 je letohrádek Hvězda používán pro výstavní a programovou činnost Památníku národního písemnictví.

Současnost
Letohrádek v současnosti plní zejména funkce výstavní a reprezentační. V interiéru Hvězdy je umístěna expozice o bitvě na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko od obory. Památník národního písemnictví v něm odhaluje část svého kulturního bohatství.

Lokalita
Místo: Na Vypichu
Čtvrť: Praha 6
GPS: N: 50°5'0.34, E:14°19'34.39


Otvírací doba
Duben: Út -Ne: 10-17
Květen - Září: Út - Ne 10 - 18
Říjen: Út - Ne: 10 - 17


Vstupné
dospělí 30 Kč / děti 15 Kč
Letohrádek Hvězda
Výlety
 
  pict Letohrádek Hvězda pict 1. patro pict 2. patro pict Expozice pict Obora Hvězda
          © Web Design 2011